Człowiek jest jak książka…Większość  ludzi widzi tylko okładkę, mniejszość czyta wstęp, wielu wierzy tylko krytykom, nieliczni poznają treść.

3 października 2015 r. w Laboratorium Innowacji Społecznych, w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym w Gdyni odbyła się Żywa Bibloteka.

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem pełnią rolę Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.

Na półce naszej Żywej Biblioteki znalazły się Żywe Książki tj. : Ateista, Feministka, Gej, Katolik, Lesbijka, Mama lesbijki, Muzułmanin, Osoba na wózku, Rom, Rosjanin, Seniorka, Osoba transpłciowa, Trzeźwiejący alkoholik, Turczynka, Uchodźczyni, Ukrainka, Weganka, Żyd, Żyjąca w depresji.

Żywe Ksiązki były wypożyczone łącznie ponad 90 razy, co oznacza ponad 47 godzin rozmów. Najdłuższa trwała prawie 1,5 godziny.

Więcej informacji na temat eventu: https://www.facebook.com/events/1624891897788971/

Żywa Biblioteka jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu „Wirtu@lni-Re@lni” realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.