„Be-Healthy-Europe” to projekt, którego celem jest promocja współpracy, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie możliwości wykorzystania sportu w pracy z młodzieżą oraz zaangażowania ich w działania sportowe, a takżę promocję zdrowego stylu życia.
W dniach 15-24 czerwca 2016 roku 25 osób pracujących z młodzieżą w Polsce, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Macedonii i Ukrainie spotkało się w ukraińskich Karpatach, w miejscowości Slavske ok. 120 km od Lwowa, aby wymienić doświadczenia i opracować pomysły wykorzystania sportu w pracy z młodzieżą.
Podczas szkolenia poznawaliśmy gry i aktywności, które wykorzystujemy w codziennej pracy z młodzieżą, ćwiczyliśmy jogę, organizowaliśmy wyprawę w góry oraz turniej tenisa stołowego. Zastanawialiśmy się nad korzyściami wykorzystania sportu podczas projektów, a także o organizacji zawodów i spotkań włączających wszystkich zainteresowanych, bez względu na wykształcenie, zawód, pochodzenie, kulturę, znajomość języków, stan zdrowia.
Ważną częścią spotkania były warsztaty na temat znaczenia i postrzegania sportu w różnych kulturach. Dowiedzieliśmy się, że piłka nożna jest w Hiszpanii ważniejsza niż polityka i wybory, długi spacer może oznaczać 20 minut, sauna może być miejscem nieznanym, a rower nie stanowić środka transportu tylko rekreacji.
Niemniej ważne okazały się warsztaty dotyczące zarządzania ryzykiem oraz bezpieczeństwa aktywności sportowych. Szukaliśmy najlepszych sposobów na stworzenie komfortowej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni do zawodów, gier i zabaw sportowych.
Slavske przywitało nas wiosenną pogodą, zapewniając słońce, deszcz, wiatr i grad. Prowadziliśmy więc zajęcia na zewnątrz i w środku, dostosowywaliśmy program do warunków pogodowych i reagowaliśmy na ryzyka z nią wiązane.
Projekt stanowił okazję do zacieśniania współpracy i nawiązania nowych kontaktów z partnerami, rozmowy o przyszłych wspólnych działaniach. Nawiązane kontakty zaowocują większą liczbą sportowych projektów młodzieżowych.
Rezultatem projektu jest opracowana przez uczestników broszura „Sport in the work with youth” (pobierz)
Zachęcamy do lektury i wykorzystania praktycznego opisanych gier!
Partnerzy projektu:
-
Green Cross Society, Ukraina
-
Zdruzenie Mladniski Sovet Bosilovo, Macedonia
-
Centro di Servızı Culturali U.N.L.A., Włochy
-
Integration För Alla, Szwecja
-
ValdeSport, Hiszpania
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+