Study Tours to Poland (STP) to wizyty studyjne w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów Europy Wschodniej. Wizyty służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie demokratycznych i wolnorynkowych przemian, budowania państwa prawa, wzmacniania społeczności lokalnych i inicjatyw obywatelskich.
Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia.
Study Tours to Poland – wizyty profesjonalistów
W ramach krótkoterminowych wizyt studyjnych przedstawiciele samorządów lokalnych, administracji rządowej, pracownicy centralnych instytucji państwowych i inne grupy zawodowe mają możliwość poznać polski dorobek w zakresie przekształceń ustrojowych i doświadczeń „polskiej drogi” do członkostwa w Unii Europejskiej. Wizyty organizowane są w niewielkich grupach, we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi, jednostkami administracji rządowej i samorządowej oraz centralnymi instytucjami państwa. Dotychczas w STP brali udział głównie przedstawiciele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy i Gruzji.
Study Tours to Poland – wizyty studentów
W ramach tej ścieżki STP wyróżniający się studenci z Białorusi, Mołdowa, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej (z obwodu kaliningradzkiego i leningradzkiego) przyjeżdżają na kilkunastodniowe wizyty przy polskich ośrodkach akademickich. W trakcie spotkań organizowanych przez organizacje pozarządowe studenci maja okazję poznać polskie środowiska akademickie, organizacje obywatelskie, spotkać się z liderami życia publicznego, wziąć udział w wykładach, warsztatach, seminariach i imprezach kulturalnych. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna.
W roku 2020, kiedy nie jest możliwe zrealizowanie wizyty edukacyjnej dla studentów i studentek z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy w ramach programu Study Tours to Poland, przygotowaliśmy krótki materiał o działaniach IRSE i znaczeniu programu STP.
Wizyta studentów – jesień 2019
W dniach 05-15 listopada 2019 roku 15 osób z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji odwiedziło Trójmiasto, aby poznać najważniejsze aspekty polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej. Pierwszego dnia, po długiej podróży i wspólnym obiedzie w Gdańsku, osoby uczestniczące w wizycie udały się do Agroturystyki u Rychertów w Kiełplinie, gdzie spędziły pierwsze dwa dni wizyty, biorąc udział w warsztatach, spotkaniach, burzy pomysłów i odkrywaniu regionu. Dowiedziały się tam więcej o agroturystyce i prowadzeniu przedsiębiorstwa w Polsce. O samorządzie terytorialnym opowiedziano im podczas spotkania w Urzędzie Miasta Kartuzy. Grupa zwiedziła Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie, gdzie poznała specyfikę i kulturę regionu. Piątek, 8 listopada była jednym z najbardziej intensywnych dni programu. Dzień zaczął się bardzo wcześnie, ponieważ już o 8:00 rozpoczęło pierwsze spotkanie w Urzędzie Miasta Gdańska na temat budżetu obywatelskiego, podczas którego osoby uczestniczące w wizycie porównywały zasady jego działania w państwach programu, a także poznały szczegóły organizacji budżetu w Gdańsku. Zaraz po spotkaniu grupa pobiegła do Europejskiego Centrum Solidarności na spotkanie z byłym prezydentem Polski – Lechem Wałęsą. Po południu było zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, poświęconej procesom transformacji ustrojowej w Polsce w XX wieku oraz spotkanie z przedstawiciel(k)ami Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Solidarności Codziennie ECS, która przedstawiła działania społeczne i integracyjne instytucji. Dzień zakończył się wieczorem integracyjnym z polskimi studentkami i studentami.
W sobotę, 9 listopada grupa zwiedzała galerię murali na Zaspie, gdzie szczególnie interesujący był mural przedstawiający prezydenta Lecha Wałęsę oaz wszystkie historie związane z nim i jego rodziną. Po spacerze studenci i studentki pojechały do tuBAZY w Gdyni, która jest przestrzenią dla osób działających na styku sztuki, architektury, technologii i designu. Pracowniczka TuBAZY przedstawiła jej bogatą ofertę: od warsztatów, przez wystawy, wykłady, prelekcje, festiwale po spotkania z artyst(k)ami i projekty artystyczne. Dzień zakończył się wizytą w Muzeum Emigracji w Gdyni. W kolejnych dniach odbyy się warsztaty nt. włączenia społecznego, stanowiące wprowadzenie do kolejnych wizyt: w kawiarni społecznej cieKAWA oraz Domu Gościnnym LukLuk – miejscach zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością i zagrożone wykluczeniem społecznym. Wizyta na Uniwersytecie Gdańskim przybliżyła system szkolnictwa wyższego w Polsce i pozwoliła zapoznać się z zapleczem technicznym studentek i studentów, min. z biblioteką. Grupa odwiedziła również centra młodzieży: Mrowisko – Centrum Reduta w Gdańsku oraz WYMIENNIKOWNIĘ w Gdyni. Spotkania i rozmowy z pracownikami/-czkami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gdańsku, Centrum Integracji Społecznej w Sopocie dostarczyły wiedzy na temat działań organizacji pozarządowych w obszarze integracji społecznej i aktywizacji zawodowej grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym min. osób z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotnych, byłych bezdomnych.
Nie mniej ważnym aspektem wizyty była integracja uczestników z młodzieżą z Polski. Było to możliwe podczas Dnia Polaka/Polki. W niedzielę, 10 listopada każda z osób uczestniczących spędziła cały dzień z jedną osobą z Polski, z uczniami lub student(k)ami. Program tego dnia pozostawał do dyspozycji wolontariuszy/ek, którzy pokazali osobom uczestniczącym Trójmiasto, swój dom rodzinny, tradycyjne niedzielne popołudnie. Osoby uczestniczące miały także okazję zaprezentować kulturę swoich państw podczas przygotowanych i poprowadzonych warsztatów dla różnych grup wiekowych. Odbyły się one w Towarzystwie Profilaktyki Środowiskowej MROWISKO, a także: w Przedszkolu Integracyjnym Tuptusie w Gdyni, Uniwersytecie Gdańskim, Ekologicznej Szkole Społecznej w Rumi, III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku i Zespole Szkół Podstawowych nr 1 w Gdańsku. Studenci i studentki z pomocą Koordynatorki i Asystentki Koordynatorki Projektu i przygotowali gry i zabawy, prezentacje, quizy, pogadanki.
Wizyta studentów – jesień 2018
W dniach 4-14 listopada 2018 roku 12 studentów z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy odwiedziło Trójmiasto. Program spotkania rozpoczął się od warsztatów integracyjnych oraz warsztatów, podczas których osoby uczestniczące zastanawiały się nad definicją i rozumieniem pojęć tj. demokracja, transformacja, aktywny obywatel/ka. Każda z osób uczestniczących określała własną motywację do działań społecznych oraz momenty, które pomogły w wybraniu tej właśnie drogi rozwoju. Spotkały się również z pracownikami Europejskiego Centrum Solidarności, w tym Solidarności Codziennie, którzy/e opowiedziały o działaniach i misji centrum. Po południu wspólnie z przewodnikiem odwiedziły wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności, pokazującą polską drogę do przemian ustrojowych po 1945 roku. System szkolnictwa wyższego został przedstawiony podczas wizyt na Uniwersytecie Gdańskim. Zaprezentowane zostały różne aspekty i funkcje uczelni wyższych: od edukacyjnych, po pomoc w rozwoju zawodowym, porównanie systemów edukacyjnych Polski z krajami uczestników i uczestniczek. Uczestnicy programu spotkali się z pracowniczką działu współpracy zagranicznej UG, która opowiedziała o systemie szkolnictwa wyższego, ofercie Uniwersytetu Gdańskiego, a student 5 roku politologii, przedstawiciel Samorządu Studenckiego oprowadził także grupę po kampusie UG. Pani dr Martą Koval, przedstawiła natomiast system szkolnictwa wyższego w Polsce. Wiedza na temat animacji społecznej i rozwoju lokalnego były tematami spotkań w Domu Sąsiedzkim, Klubie Młodego Wrzeszczaka, z przedstawicielami Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej oraz z Lokalną Przewodniczką po Zaspie. Wszystkie inicjatywy prowadzone są oddolnie i wynikają z potrzeb społeczności. Są także przykładem samoorganizacji grupy osób dążących do zmiany w najbliższym otoczeniu. Włączenie obywateli w procesy decyzyjne przybliżone zostały również podczas spotkania w Urzędzie Miasta Sopot i prezentacji nt. budżetu obywatelskiego, natomiast rola samorządu została omówiona podczas wizyty w Urzędzie Miasta w Kartuzach. Wizyta w Muzeum Kaszubskim stanowiła punkt wyjścia do refleksji nad budowaniem tożsamości lokalnej oraz rolą mniejszości etnicznych w budowaniu państwa i ich wkładem w rozwój kultury. Lunch tatarki w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku stanowił z kolei przestrzeń do zastanowienia się nad integracją i włączaniem nowych mieszkańców Gdańska w działania kulturalne. Korzyści wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zostały omówione podczas spotkania z przedstawicielami Punktu Europe Direct prowadzonego przez Stowarzyszenie Morena. Spotkania i rozmowy z pracownikami/-czkami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gdańsku, Centrum Integracji Społecznej w Sopocie oraz sklepu charytatywnego LUK LUK dostarczyły wiedzy na temat działań organizacji pozarządowych w obszarze integracji społecznej i aktywizacji zawodowej grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym min. osób z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotnych, byłych bezdomnych.
Okazją do poznania kultury Polski i Pomorza było zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach oraz Trójmiasta i Kartuz.
Nie mniej ważnym aspektem wizyty była integracja uczestników z młodzieżą z Polski. Było to możliwe podczas Dnia Polaka/Polki. W niedzielę. 11 listopada każda z osób uczestniczących spędziła cały dzień z jedną osobą z Polski, z uczniami, student(k)ami lub całą rodziną. Program tego dnia pozostawał do dyspozycji wolontariuszy/ek, którzy pokazali osobom uczestniczącym Trójmiasto, swój dom rodzinny, tradycyjne niedzielne popołudnie. Osoby uczestniczące miały także okazję zaprezentować kulturę swoich państw podczas przygotowanych i poprowadzonych warsztatów dla różnych grup wiekowych. Odbyły się one w: w Przedszkolu Integracyjnym Tuptusie w Sopocie, Uniwersytecie Gdańskim, Ekologicznej Szkole Społecznej w Rumi i Szkole Podstawowej nr 61 w Gdańsku.
Wizyta studentów – jesień 2017
Jesienna wizyta studentów i studentek odbyła się w dniach 11-21 października 2017 roku. 13 osób z Białorusi, Rosji i Ukrainy odwiedziło Trójmiasto, aby poznać najważniejsze aspekty polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej.
Program spotkania rozpoczął się od warsztatów integracyjnych oraz wizyty w Europejskim Centrum Solidarności, którego misją jest upamiętnienie procesów transformacji w Polsce, a także łączenie przeszłości z przyszłością. Uczestnicy zwiedzili wystawy i stocznię gdańską, jak również poznali organizację instytucji i prowadzone przez nią działania. System szkolnictwa wyższego został przedstawiony podczas wizyt na Uniwersytecie Gdańskim. Zaprezentowane zostały różne aspekty i funkcje uczelni wyższych: od edukacyjnych, po pomoc w rozwoju zawodowym, porównanie systemów edukacyjnych Polski z krajami uczestników i uczestniczek. Uczestnicy programu spotkali się z Kierownikiem działu współpracy zagranicznej UG Panem Adamem Jagiełło-Rusiłowskim, który opowiedział o systemie szkolnictwa wyższego, ofercie Uniwersytetu Gdańskiego, oprowadził także uczestników po kampusie UG oraz z Panią dr Martą Koval, która przedstawiła system szkolnictwa wyższego w Polsce. Spotkanie z przedstawicielami Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Muzeum Kaszubskim oraz Sopoteką było okazją do poznania działań kulturalnych i społecznych instytucji samorządowych oraz aktywizacji społecznej mieszkańców miasta. Wizyta w Radio Gdańsk oraz spotkanie z pracującą tam dziennikarką przybliżyły rolę i funkcjonowanie mediów w Polsce. Korzyści wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zostały omówione podczas spotkania z pracownikami Punktu Europe Direct prowadzonego przez Stowarzyszenie Morena oraz z wolontariuszami europejskimi przebywającymi w Gdańsku. Zakres obowiązków oraz rolę administracji samorządowej poznali podczas spotkań i wizyt w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędzie Miasta w Kartuzach i Gdańsku. Działania organizacji pozarządowych przedstawili pracownicy Stowarzyszenia Morena, Stowarzyszenia im. Brata Alberta oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Uczestnicy poznali także działania reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na przykładzie Centrum Integracji Zawodowej oraz Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców w Sopocie prowadzonych przez Stowarzyszenie im. Brata Alberta oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gdańsku. Spotkanie z właścicielami Agroturystyki u Rychertów w Kiełpinie stanowiło okazję do dyskusji na temat przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a spotkanie i rozmowa z Panem Markiem Byczkowskim, Prezesem zarządu Fundacji Kaszubski Uniwersytet Ludowy przyblizyło działania animacyjne i aktywizujące prowadzone przez organizacje pozarządowe poza dużymi miastami. Podczas wizyty uczestnicy spotkali się z liderami życia społecznego: Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem, Zastępcą Burmistrza Miasta Kartuz Panią Sylwią Biankowską, Kierownikiem działu współpracy zagranicznej UG Panem Adamem Jagiełło-Rusiłowskim oraz z liderami trójmiejskich organizacji pozarządowych Panią Justyną Rogowską – niewidomą założycielką i prezeską Fundacji Otwarty Świat dla Wszystkich oraz dr Anną Strzałkowską-Przewodniczącą Rady ds. Równego Traktowania Miasta Gdańska oraz członkinią Tolerado Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT.
Okazją do poznania kultury Polski i Pomorza był wieczór polski, Zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, zwiedzanie Trójmiasta, Kartuz.
Nie mniej ważnym aspektem wizyty była integracja uczestników z młodzieżą z Polski. Było to możliwe podczas wieczoru kultury polskiej zorganizowanego przez wolontariuszy i wolontariuszki, w którym udział wzięli także studenci i studentki Uniwersytetu Gdańskiego, spotkania w Uniwersytecie Gdańskim zorganizowanych przez polskich studentów, wieczorów integracyjnych. Uczestnicy mieli także okazję zaprezentować kulturę swoich państw podczas przygotowanych i poprowadzonych warsztatów dla różnych grup wiekowych. Odbyły się one w: w Przedszkolu Integracyjnym Tuptusie w Rumi, Uniwersytecie Gdańskim, Gimnazjum nr 2 w Gdyni i V LO w Gdyni. Studenci i studentki z pomocą Koordynatorki Projektu i Wolontariuszki przygotowali gry i zabawy, prezentacje, quizy, pogadanki.
Wizyta studentów – wiosna 2016
W dniach 2-13 maja 2016 roku 12 studentów z Białorusi, Rosji i Ukrainy odwiedziło Trójmiasto, aby poznać najważniejsze aspekty polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej oraz sukcesy 25 lat wolności Polski. Program spotkania rozpoczął się od warsztatów integracyjnych oraz warsztatów dotyczących edukacji międzykulturowej, na których rozmawialiśmy o różnych spojrzeniach na kulturę i jej elementy składowe. Studenci dyskutowali na temat różnic kulturowych i ich znaczenia podczas wizyty studyjnej. Po południu odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, którego misją jest upamiętnienie procesów transformacji w Polsce, a także łączenie przeszłości z przyszłością. Uczestnicy zwiedzili wystawy i stocznię gdańską, jak również poznali organizację instytucji i prowadzone przez nią działania.
System szkolnictwa wyższego został przedstawiony podczas wizyt na Uniwersytecie Gdańskim i w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zaprezentowane zostały różne aspekty i funkcje uczelni wyższych: od edukacyjnych, po pomoc w rozwoju zawodowym oraz otwarcie się na inne grupy wiekowe, w tym seniorów. Uczestnicy programu spotkali się z Kierownikiem działu współpracy zagranicznej UG Panem Adamem Bączkowskim, który opowiedział o systemie szkolnictwa wyższego, ofercie Uniwersytetu Gdańskiego, oprowadziła także uczestników po kampusie UG, z koordynatorami i słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku, Biura Karier Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Wizyta w Słupskim Inkubatorze Przedsiębiorczości zaprezentowała jedną z form wspierania rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz łączenie biznesu z nauką i działaniami społecznymi. Spotkanie z przedstawicielami Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia było okazją do poznania działań kulturalnych i społecznych instytucji samorządowych oraz aktywizacji społecznej mieszkańców miasta. Wizyta w Radio Kaszebe oraz Gazecie Wyborczej przybliżyła rolę i funkcjonowanie mediów w Polsce. Korzyści wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zostały omówione podczas spotkania z pracownikami Punktu Europe Direct prowadzonego przez Stowarzyszenie Morena oraz z wolontariuszami europejskimi przebywającymi w Gdańsku. Zakres obowiązków oraz rolę administracji samorządowej poznali podczas spotkań i wizyt w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędzie Miasta w Słupsku i Gdańsku. Działania organizacji pozarządowych przedstawili pracownicy Stowarzyszenia Morena, Centrum Wolontariatu w Słupsku, Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Uczestnicy poznali także działania reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na przykładzie Centrum Integracji Zawodowej w Sopocie prowadzonego przez Stowarzyszenie im. Brata Alberta, a młodzi przedsiębiorcy prowadzący hostel i spółdzielnię socjalną w Sopocie opowiedzieli o warunkach rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Podczas wizyty uczestnicy spotkali się z liderami życia społecznego: Prezydentem Lechem Wałęsą, Prezydentem Słupska Robertem Biedroniem, Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem, Kierownikiem Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Okazją do poznania kultury Polski i Pomorza był wieczór polski, Zwiedzanie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, zwiedzanie Trójmiasta, Słupska i udział w koncertach.
Nie mniej ważnym aspektem wizyty była integracja uczestników z młodzieżą z Polski. Było to możliwe podczas spotkania w Uniwersytecie Gdańskim zorganizowanych przez polskich studentów, wieczorów integracyjnych, na które zaproszeni zostali studenci z polski i z zagranicy. Uczestnicy mieli także okazję zaprezentować kulturę swoich państw podczas wieczoru wielokulturowego zorganizowanego w Bibliotece pod Żółwiem w Gdańsku. Okazją do poznania codziennego życia polskich studentów był także nocleg w Domu Studenckim w Słupsku.
Wizyta profesjonalistów – wiosna 2016
W dniach 17-23 kwietnia 2016 roku gościliśmy w Trójmieście 15 przedstawicieli samorządu z rejonu Odessy w Ukrainie. Siedmiodniowy program wizyty studyjnezaprezentował funkcjonowanie polskiego samorządu oraz realizacji zadań gminy, miasta, powiatu i województwa. Program wizyty rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim, podczas którego zaprezentowana została historia reformy samorządowej i schemat polskiego samorządu, ze szczególnym uwzględnieniem zadań woewództwa. W spotkaniu wzięli udział Marszałek Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele Związku Gmin Pomorskich i Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość”. Kwestie rozwoju demokracji partycypacyjnej i zaangażowania mieszkańców w kształtowanie przestrzeni miejskiej oraz wydatkowania budżetu miasta omówione zostały podczas spotkania z Kierownikiem Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Gdańska na temat budżetu obywatelskiego i konsultacji społecznych. Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, którego misją jest upamiętnienie procesów transformacji w Polsce, a także łączenie przeszłości z przyszłością pomogła zrozumieć początki transformacji w Polsce.
Zadania powiatu zostały omówione podczas wizyty w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie. Na spotkaniu pracownicy różnych wydziałów omówili swoje zadania i przedstawili sposób ich realizacji. Szczególną uwagę zwrócono na realizację przez powiat zadań z zakresu edukacji i opieki społecznej. W tym celu odwiedziliśmy szkołę ponadgimnazjalną oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Zdecydowana część wizyty poświęcona została zadaniom gminy, w tym zwłaszcza funkcjonowaniu gminy wiejskiej. W Kobylnicy uczestnicy na spotkaniu z Wójtem Gminy Panem Leszkiem Kulińskim poznali zagadnienia związane z budżetem oraz źródłami finansowania zadań gminy. Odwiedzili także małe i średnie przedsiębiorstwa gospodarcze. Rozwój infrastruktury i własność komunalna zostały przedstawione w oparciu o zagadnienia związane z gospodarką wodno- kanalizacyjną, inwestycjami drogowymi, inwestycjami kubaturowymi oraz sportowo – rekreacyjnymi. W Gminie Kobylnica uczestnikom przedstawione zostały sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii i działania dotyczące efektywności energetycznej /termomodernizacja/.
W Gminie wiejskiej Puc z kolei uczestnicy zgłębili tematykę korzystania z dotacji unijnych, współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi i zadania zlecone oraz organizację i uprawnienia służby medycznej na przykładzie prywatnego ośrodka zdrowia.
Spotkanie z pracownikami Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolnego w Lubaniu miało na celu przedstawienie rozwoju rolnictwa na Pomorzu, a także historię i zagospodarowanie terenów po dawnych PGR-ach. Uczestnicy wizyty odwiedzili pasiekę i dowiedzieli się o rozwoju pszczelarstwa.
Na spotkaniu w Urzędzie Miasta Gdynia Pan marek Stępa opowiedział o organizacji transportu, a wizyta w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni była okazją do rozmowy na temat rozwoju przedsiębiorczości w województwie pomorskim poprzez pobudzenie i restrukturyzację regionalnej gospodarki.
Wizyta studentów – wiosna 2015
W dniach 19-30 kwietnia 2015 r. będzimy gościć w Trójmieście, w ramach programu Study Tours to Poland, grupę studentów z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Celem wizyty jest przybliżenie najważniejszych aspektów polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej oraz przemian, które dokonały się na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza.
Swój dwunastodniowy pobyt w Polsce studenci zaczną od wizyty w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie zapoznają się nie tylko z historią procesu transformacji w Polsce, ale także charakterem samej placówki i prowadzonymi przez nią działaniami w zakresie wystawiennictwa, edukacji oraz nauki. System szkolnictwa wyższego przybliży spotkanie na Uniwersytecie Gdańskim z udziałem przedstawicieli władz uczelni oraz samorządu studenckiego, a zagadnienia dotyczące kształcenia przez całe życie, tzw. life long learning, prezentacja i dyskusja przygotowana przez Akademię Pomorską w Słupsku.
Wizyta w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie okazją do zaprezentowania jednej z form wspierania rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz łączenia biznesu z nauką i działaniami społecznymi. Spotkanie z przedstawicielami Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku pozwoli poznać uczestnikom programu działań kulturalnych i społecznych instytucji samorządowych oraz aktywizacji społecznej mieszkańców miasta. Wizyta w Radio Gdańsk oraz redakcji „Dziennika Bałtyckiego” będzie punktem wyjścia do warsztatów na temat znaczenia mediów w budowaniu demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz wolności słowa. Korzyści wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zostaną omówione podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Pomorskie w Unii oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.
Podczas wizyty uczestnicy poznają także mniejsze miejscowości – Słupsk i Ustkę. Współpraca samorządów i organizacji pozarządowych zostanie zaprezentowana w Ustce, które wspólnie z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku realizuje innowacyjny projekt „Top Model Współpracy w Województwie Pomorskim”, którego celem jest zwiększenie zakresu i poprawa współpracy między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi w województwie pomorskim.
Okazją do poznania kultury Polski i Pomorza będzie wizyta w Operze Bałtyckiej, Katedrze w Oliwie, warsztaty w Synagodze w Gdańsku i Zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Nie mniej ważnym celem wizyty jest integracja uczestników z młodzieżą z Polski, co umożliwią zaplanowane aktywności wieczorne, podczas których uczestnicy poznają kulturę polską, a sami będą mogli zaprezentować Polakom kulturę swoich państw.
Trudno opisać Program STP w kilku słowach: tyle emocji, doświadczeń i wspomnień, że nie sposób ich przelać na papier. Wizyta stwarza możliwość poznania polskiej kultury, systemu rządzenia, gospodarki, edukacji i wielu innych aspektów polskiej rzeczywistości. Jest to okazja do zanurkowania w głąb kraju pozwalająca zastanowić się, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić w naszym państwie. Na nowo formułujemy swoje ambicje i dążenia. Spotkania z prezydentami i burmistrzami miast, warsztaty, spacery, zawrotne tempo i nierealna ilość otrzymanych informacji wyczerpują, ale jednocześnie pozwalają złapać „drugi oddech”. A to z kolei poszerza horyzonty i otwiera nowe możliwości.
To było wspaniałe dwanaście dni wypełnionych powagą i śmiechem, świeżym powietrzem i salami konferencyjnymi, nowymi przyjaciółmi i starym bólem pożegnania, niesamowitym miastem turystycznym i małymi miejscowościami. Takie wspomnienia są niezapomniane i zawsze chętnie się do nich wraca pamięcią.
Sofiya Abdurakhmanova – uczestniczka wizyty
Artykuł Kateryny Hordienko na temat wizyty: http://www.naiau.kiev.ua/news/oznajomlennya-z-dosvidom-polshhi.html