Czym jest jidysz? Co oznacza słowo „koszerny”? Jak wyglądało życie Żydów w przedwojennym Danzig? Na te wszystkie pytania odpowiedzi poznaliśmy w niedzielę, 15 marca 2015 r. w gdańskiej Nowej Synagodze w ramach spotkania „Being a Jew”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję, by zapoznać się nie tylko z bogatą tradycją i kulturą żydowską, ale również z zawiłą i często bolesną historią stosunków polsko-żydowskich.

W programie przewidziano miejsce dla całego spektrum wydarzeń, spośród których każdy uczestnik z pewnością znalazł coś dla siebie. Fanów muzyki ucieszyły warsztaty piosenki żydowskiej, które stanowiły równocześnie wyjątkową formę nauki języka jidysz. Dla wielbicieli klimatów retro wystąpił „Teatr Zielony Wiatrak” z programem muzyczno-kabaretowym opartym na przedwojennych szlagierach autorstwa Juliana Tuwima, Emanuela Schlechtera oraz Henryka Warsa.  Natomiast na kulinarnych pasjonatów, gotowych spróbować nowych smaków, czekała nie lada gratka w postaci koszernego obiadu. Ponadto niedzielne wydarzenie uatrakcyjniło krótkie wprowadzenie do kultury i religii żydowskiej oraz pokaz filmu „W cieniu Wielkiej Synagogi”.

Podczas spotkania nie zabrakło też miejsca dla ważnych i trudnych tematów, tj. współistnienie Polaków i Żydów w Gdańsku przed II wojną światową. Dzień kultury żydowskiej zakończyła wizyta w Muzeum Stutthof w Sztutowie, gdzie uczestnicy spotkania zwiedzili wystawę wraz z dr Danutą Drywą i upamiętnili ofiary Holocaustu składając kwiaty i paląc znicze przy pomniku upamiętniającym miejsce Obozu Żydowskiego.