26 czerwca 2014 roku w Kościerzynie, na pikniku kończącym projekt „Migawki historii-25 lat wolnej Kościerzyny” przenieśliśmy się do minionej epoki, a także zobaczyliśmy drogę, jaką przebyła Polska w ostatnim ćwierćwieczu.

Na stoiskach przygotowanych w ramach żywej wystawy mogliśmy cofnąć się w czasie i zobaczyć jak kiedyś wyglądał dom i przedmioty codziennego użytku, życie szkolne, kto był zaangażowany w politykę, a kto w rozwój regionu.

Po drugiej stronie muru uczestnicy pikniku przemierzali drogę, jaką przeszła Polska w ostatnim ćwierćwieczu. Mogliśmy tutaj porozmawiać o negocjacjach toczonych przy Okrągłym Stole i przypomnieć sobie nazwiska osób biorących w nich udział, podyskutować o reformach Balcerowicza oraz przystąpieniu Polski do NATO i Unii Europejskiej.

O historii wolnej Kościerzyny i transformacji ustrojowej opowiedzieli goście honorowi: Pan Piotr Lizakowski –Starosta Kościerzyny, Pan Krzysztof Jażdżewski – Dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej, Pan Jan Dittrich – Dyrektor Kościerskiego Domu Kultury oraz Pan Tadeusz Lipski – Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie.

Była wystawa, rozmowy z gośćmi, spotkania z bohaterami wywiadów przeprowadzonych w ramach projektu, muzyka okresu transformacji.

Na zakończenie dnia rozegrano towarzyski mecz siatkówki, w którym rywalizowały drużyny osób urodzonych przed ’89 reprezentowane przez Uczennice i Ucznia PZS nr 2 w Kościerzynie oraz osób urodzonych przed ’89, których reprezentowali Strażacy PSP w Kościerzynie. Wola zwycięstwa w obu drużynach była ogromna. Chęć zakończenia rozgrywki przed ulewą równie duża. Po zaciętej i wyrównanej walce zwyciężyła drużyna urodzonych przed ’89. Na zakończenie imprezy wszyscy zgodnie stwierdzili, że roku urodzenia nie ma znaczenia.

Serdecznie dziękujemy Uczestniczkom projektu za przygotowanie wywiadów oraz wystawy, a wszystkim gościom za udział w naszej historycznej wycieczce.

Szczególne podziękowania dla Pana Jana Dittricha – Dyrektora Kościerskiego Domu Kultury za pomoc i wsparcie na każdym etapie realizacji projektu oraz dla firmy Exclusive Sport za ufundowanie pucharów dla obu drużyn.

Od września 2014 roku wystawę będzie można zobaczyć w auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie.

Projekt „Migawki historii-25 lat wolnej Kościerzyny” współfinansowany jest przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach konkursu „25 lat wolności”.