Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka,  grudnia 2015r. w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się kolejna Żywa Biblioteka.
Tym razem Księgozbiór tworzyło 18 Żywych Książek: Ateista, Białorusinka, Gej, Gej, Kolumbijka, Lesbijka, Mama dziecka z Zespołem Tourette’a, Niemiec, Niemka, Osoba transpłciowa z niepełnosprawnością, Rom, Rosjanin, Seniorka, Trzeźwiejący alkoholik, Trzeźwy alkoholik, Ukrainka, Ukrainka, Żyd.Każdą z Żywych Książek można było wypożyczyć na 30 minutową rozmowę.  W Żywej Bibliotece wzięło udział ok. 100 osób, które wypożyczyły Żywe Książki. czytelnikami byłi także uczniowie i uczennice trójmiejskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W trakcie całego eventu osoby, które czekały na Żywe Książki mogły obejrzeć filmy związane z tematyką praw człowieka: W Ogniu: Ukryte Ofiary Oszczędności w Grecji, FC Rwanda, Niesamowity Azerbejdżan, Za kratami nie nosimy burek, Białoruski sen, Korzenie. Wizja Wangari Maathai, które wyświetlane były w mediatece ECSu.