Pierwsza Żywa Biblioteka organizowana w ramach projektu „Wirtu@lni-Re@lni” odbyła się 6 maja 2015 r. w Słupsku.

Żywa Biblioteka jest projektem edukacyjnym w formie eventu, którego celem jest promowanie praw człowieka i zapobieganie przejawom dyskryminacji wobec osób, które spotykają się z uprzedzeniami.

Jest wiele projektów, które stawiają sobie podobny cel, ale Żywa Biblioteka jest wyjątkowa, ponieważ nie opiera się na wyszukanych metodach edukacyjnych, ale na zwykłej rozmowie.

Bardzo wierzymy w siłę tych bezpośrednich spotkań i ich rolę w zapobieganiu uprzedzeniom.

Żywa Biblioteka to miejsce-szansa na spotkanie tych, którzy są stawiani z boku ze względu na swój zawód, pochodzenie, kolor skóry, orientację, wyznanie… Ale to również szansą dla tej „drugiej strony”, aby podzielić się osobistym doświadczeniem,  przedstawić fakty i zweryfikować krzywdzące opinie względem grupy.

W naszym księgozbiorze znalazło się 9 tytułów: Żyd, „Neurotyczka”, Ukrainka, Wychowanek Domu Dziecka, Muzułmanka, Były Kibol, Osoba na wózku, Urodzona w Ameryce, Turczynka/Muzułmanka. Mieliśmy ponad 50 wypożyczeń, 3 godziny rozmów, mnóstwo wrażeń, przemyśleń i refleksji. Zarówno Żywych Książek, jak również Czytelników i Bibliotekarzy. Oto niektóre z nich:

„Bardzo interesujące doświadczenie. Dowiedziałam się wielu rzeczy, które okazały się  być stereotypami i są zwyczajnie nieprawdą”.

„Pierwsze wrażenie było raczej obojętne. Przyszedłem, bo chciałem zobaczyć jak to wygląda. Jednak kiedy rozmawia się z tym ludźmi – Książkami, poznaje się ich historię i skrawek życia, ma się wrażenie, że to całkiem cos innego, co można by przeżyć wychodząc po prostu „na miasto”.

„To, co mnie dziś spotkało, ta rozmowa, na długo pozostanie w mojej pamięci. Warto usiąść czasem i z kimś porozmawiać. Dowiedzieć się czegoś o nim. Liczę na więcej takich spotkań. Nie potrafię opisać tego wszystkiego, co mi chodzi po głowie. Zostawię to dla siebie. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jestem mile zaskoczona, ale i również zamyślona w tym, co usłyszałam”.

„Spotkanie z Żywymi Książkami bardzo mi sie podobało. Poznałam bardzo ciekawych ludzi i historie ich życia. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie okazja uczestniczyć jeszcze raz w takim wydarzeniu”.

„Jestem pod wrażeniem spotkania i cieszę się, że mogłam uczestniczyć w takim projekcie. Myślę, że na co dzień unikamy i boimy się ludzi, którzy są odmienni od nas, a inicjatywa Żywa Biblioteka dała mi okazję do poznania odmiennego punktu widzenia, zupełnie innej perspektywy, jak również do pokonania swoich słabości i wyjścia ze strefy komfortu. Jesteśmy tym bogatsi, im więcej się na tę inność otworzymy”.