Wysiadamy na stacji w Otrębusach. Do ośrodka w Dębaku są jeszcze 3 kilometry. Nie dojeżdża tam transport publiczny, więc odcinek ten trzeba pokonać pieszo. Drogą bez chodnika i pobocza. Można iść przez las, ale jesteśmy tam pierwszy raz i jeszcze o tym nie wiemy. Tak zaczęły się nasze działania w Dębaku w marcu 2018 roku.

Przygotowywaliśmy międzynarodowe szkolenie dotyczące konwencji dublińskiej i postanowiliśmy wraz z osobami uczestniczącymi w spotkaniu odwiedzić ośrodek w Dębaku, do którego trafiają osoby deportowane z innych państw w ramach procedury dublińskiej. Nasz plan obejmował międzykulturowe popołudnie z grami i zabawami dla dzieci, wspólnym gotowaniem i poznawaniem się. Niewiele. Ale czasu też było niewiele. W dniu naszego przyjazdu wszyscy już na nas czekali. Dzieciaki gotowe do zabawy, kobiety do wspólnego gotowania i pieczenia, młodzież-do rozmowy. Sześć godzin minęło bardzo szybko. Zaskoczył nas fakt, że byliśmy pierwszą grupą od ponad pół roku, która odwiedziła ośrodek i prowadziła w nim działania. Wcześniej dużo się działo-były dni otwarte ośrodka, wolontariusze i wolontariuszki międzynarodowi/e, zajęcia w świetlicy. Skończyło się wraz z końcem wsparcia finansowego na działania integracyjne dla osób starających się o ochronę międzynarodową. Kończyliśmy dzień z poczuciem, że nasze zajęcia, nawet jeżeli krótkotrwałe i chwilowe wnoszą trochę radości do szarej rzeczywistości ośrodkowej.

Nie myśląc dużo, planując trochę więcej postanowiliśmy uczynić wyjazdy do Dębaka regularnymi działaniami. Założyliśmy, że będziemy prowadzić weekendowe zajęcia raz w miesiącu. Na więcej nie pozwalała nam odległość i czas. Tym sposobem od maja 2018 roku wspólnie z dziećmi i młodzieżą malujemy, budujemy, śpiewamy i tańczymy, gramy w piłkę i palanta, gotujemy, oglądamy filmy.

WSPARCIE BEZ GRANIC 2020-21

Od lutego 2021 r. ruszamy z realizacją projektu “Wsparcie bez granic” – przez ponad rok będziemy systematycznie wspierać osoby, które trafiają do naszego kraju i czekają na decyzję w sprawie przyznania ochrony międzynarodowej. Dzięki projektowi będziemy odwiedzać osoby umieszczające w Ośrodku dla Cudzoziemców Dębak i prowadzić dla nich zajęcia pre-integracyjne, animację czasu wolnego, wycieczki, pomagać w nauce i adaptacji w Polsce. Oprócz tego, przyjrzymy się sytuacji w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców oraz odwiedzimy organizacje wspierające cudzoziemców w Brandenburgi.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacji z programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

FERIE ZIMOWE 2020

W połowie 2019 roku zmieniły się zasady wejścia do Ośrodków dla Cudzoziemców i nie ma już zgody na prowadzenie zajeć weekendowych dla dzieci i młodzieży. Tym bardziej byliśmy szczęśliwi, że udało nam się zaprosić grupę dzieciaków na ferie zimowe w Trójmieście. Był to prawdziwy montaż finansowy. Rodzice kupili bilety na pociąg, IRSE zapewniła zakwaterowanie i wyżywienie, organizacje i instytucje Trójmiejskie wszystkie atrakcje, warsztaty i sale do spotkań. Dzieciaki odwiedziły Hevelianum, gdzie zwiedziały wystawy i wzięły udział w pokazie naukowym. W Bibliotece Sopockiej robiły motanki i pokaz mody. Było ekstremalnie Kolibki Adventure Park Gdynia, naukowo podczas warsztatów z robotyki z Pan Robot, odkrywczo w Akwarium Gdyńskie, wesoło podczas warsztatów prowadzonych przez wolontariuszy i wolontariuszki Fundacja Sprawni Inaczej, a czasami odlotowo w Jump City.

LETNI OBÓZ JĘZYKA POLSKIEGO 2019

W sierpniu 2019 roku dzieciaki mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Dębaku wyjechały na obóz do Sosnówki k. Karpacza, by przez 13 dni uczyć się języka polskiego, poznawać okolicę, bawić się i integrować.

Tak o obozie napisała jedna z uczestniczek:

Dzieciaki z Ośrodka dla Cudzoziemców w Dębaku zabrano na obóz w polskie góry. Do Krasnoludków. Mieszkaliśmy w hoteliku przez całe dwa tygodnie. Braliśmy udział w wielu wycieczkach: w góry i do miast-większych i małych. Uczyliśmy się języka polskiego inaczej niż w szkole, w bardziej rozrywkowy sposób. Podczas wyjazdu dowiedzieliśmy się trochę o Polsce, poznaliśmy nowe polskie słowa i gramatykę. Dla mnie najbardziej interesujące były wycieczki w góry. A najbardziej zapamiętam wyprawę na Śnieżkę, która znajduje się na granicy z Czechami. Przeszliśmy wtedy 20 kilometrów. Równie interesujące były warsztaty prowadzone przez Pana Kubę, który opowiadał o swoich podróżach. Oglądaliśmy zdjęcia i pamiątki, które przywiózł z tych państw i pytaliśmy o plany kontynuacji podróży. Po spotkaniu miałam ogromną motywację podróżować, poznawać inne kultury, języki i tradycje.
Dzięki obozowi nie spędziliśmy całych wakacji w Dębaku. U nas wszystkich zostanie dużo fajnych wspomnień.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym”

PÓŁKOLONIE LETNIE 2019

Wakacje 2019 roku rozpoczęliśmy wraz z dzieciakami pięciodniowymi półkoloniami. Część zajęć prowadziła wówczas grupa międzynarodowa osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w Hiszpanii, Rumunii, Włoszech, Słowenii, Polsce, Portugalii, Turcji, Francji, która przyjechała do Otrębus na szkolenie międzynarodowe pn. „Transferring Skills Across the Borders”. Program obejmował warsztaty sportowe i artystyczne. 26 czerwca pojechaliśmy do Warszawy, gdzie dzieci i młodzież zwiedziły ZOO i odwiedziły kino. Więcej o czerwcowych działaniach znajdziesz TUTAJ

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski

MAJÓWKA 2019

Kreatywna majówka do długi najowy weekend 2019 roku, podczas którego graliśmy min. w dwa ognie, palanta, kolory, ciepłe-zimne, a także rysowaliśmy, robiliśmy wydrapywanki, budowaliśmy latawce, tworzyliśmy collage. 2 maja do ośrodka przyjechała zaprzyjaźniona grupa wolontariuszy ze Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska” z Pasłęka, która prowadziła gry i zabawy średniowieczne, warsztaty chodzenia na szczudłach i strzelania z łuku. 3 maja odbyła się wycieczka do Warszawy dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicem, podczas której odwiedziliśmy Muzeum POLIN, gdzie grupa młodzieży zwiedzała wystawę, a grupa młodszych dzieci miała warsztaty nt. Króla Maciusia I. Po Muzeum pojechaliśmy do Parku Trampolin, a po obiedzie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich.

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski

PÓŁKOLONIE LETNIE 2018

Podczas wakacji 2018, razem z krakowskim Stowarzyszeniem Zwrotnica, udało nam się zebrać fundusze na półkolonie letnie. Cztery dni zajęć i jednodniowa wycieczka do Warszawy. To było coś. Piknik w parku, zabawy w fontannach, spacer po Starym Mieście.  Dla wielu osób był to pierwszy wyjazd do stolicy. Entuzjazm dzieciaków z odkrywania nowych miejsc i wspólnego spędzania czasu dał nam to motywację do poszukiwania możliwości częstszych wyjazdów i poznawania Polski.