Projekt Generation Europe: The Academy to międzynarodowa inicjatywna zrzeszająca ponad 45 organizacji społecznych pracujących z młodzieżą z 15 europejskich krajów. Projekt służy kształtowaniu i wspieraniu aktywnej postawy obywatelskiej młodych ludzi, motywuje do wspólnych działań społecznych, politycznych czy rzeczniczych. Projekt stara się wyrównywać szanse poprzez włączanie szczególnie tych osób, które wcześniej nie miały możliwości uczestnictwa w projektach międzynarodowych oraz mają mniejsze szanse lub możliwości zaangażowania się ze względu na swój status społeczny, ekonomiczny lub materialny.

Projekt Generation Europe zrzesza grupy młodzieży z trzech różnych krajów, które współpracują ze sobą w obszarze działań społecznych, politycznych i obywatelskich. Celem projektu jest upełnomocnienie młodych ludzi i wyposażenie ich w wiedzę, umiejętności i narzędzia pomocne w aktywnym rozwiązywaniu problemów społecznych. Projekt realizowany jest w latach 2022-2024 na dwóch szczeblach – lokalnym i międzynarodowym. W trakcie trzyletniej współpracy młodzież identyfikuje wspólne, aktualne wyzwania i problemy społeczne, które wpływają na jakość życia w ich lokalnych społecznościach, dzieli się swoim doświadczeniem oraz tworzy projekty mające na celu poprawę sytuacji lokalnej.

Podczas spotkań lokalnych grupa młodzieży z Polski pod okiem wspierających ich ambasadorek oraz pracowniczki młodzieżowej projektuje rozwiązanie wybranego problemu społecznego. Na poziomie międzynarodowym projekt realizowany jest w partnerstwie z organizacjami z Francji i Niemiec. Co roku w każdym państwie partnerskim odbędzie się międzynarodowe spotkanie grup młodzieży. W lipcu 2022 roku pierwsze spotkanie zostało zrealizowane w Marsylii, we Francji. Zakończyło się ono wyborem zagadnienia społecznego, nad którego rozwiązaniem będą pracować przez kolejne dwa lata. Pomysły i propozycje zostały ujęte w temat „Ekologia i ochrona przyrody. Jak się masz, Ziemio?”

Poznajcie grupę zaangażowaną w działania w Gdańsku:

Audycja radiowa o naszej lokalnej akcji sprzątania plaży na Stogach w maju 2024 roku przygotowana przez Radio UG MORS.

 

Międzynarodowa wymiana młodzieży w Weimar, lipiec 2024

W 2024 roku młodzież z partnerstwa 12 spotkała się w Niemczech. Było to ostatnie międzynarodowe spotkanie, podczas którego ćwiczyliśmy jogę, graliśmy w animacje językowe, rozmawialiśmy o ekologii i lokalnych działaniach grup z Francji, Niemiec i Polski, poznawaliśmy miasto Weimar, w którym odbywała się wymiana młodzieży, odwiedziliśmy radiostację i ogród społeczny w Erfurcie, zagraliśmy tam również w grę miejską, oprócz tego spędziliśmy dzień w parku linowym i nad jeziorem oraz zorganizowaliśmy wieczór międzykulturowy, podczas którego poznaliśmy ulubione miejsca, muzykę i dania osób uczestniczących. Dni upłynęły także na kreatywnej pracy nad mini-projektami. Młodzież z pomocą osób eksperckich przygotowała kolaże, podcast i video podejmujące problemy ekologii i zagrożeń dla planety, które następnie zostały zaprezentowane w iście artystyczny sposób. W ostatnim dniu osoby uczestniczące przygotowały swoje certyfikaty youthpass i bawiły się podczas wieczoru pożegnalnego.

Wymiana młodzieży w Niemczech była czasem nawiązywania nowych znajomości, wzmacniania więzi z osobami poznanymi w poprzednich latach, skrupulatnej i kreatywnej pracy oraz beztroskich wakacyjnych momentów. Każdego dnia dowiadywaliśmy się czegoś nowego o sobie, innych i otaczającym nas świecie. Wszystkie warsztaty, zajęcia i spotkania były okazją do refleksji o sprawczości i roli młodych osób w budowaniu otaczającej ich rzeczywistości. Młodzież wróciła zainspirowana, spełniona i gotowa na wyzwania czekające na nią nie tylko w projekcie, ale także w życiu.

Mubina: „Mój dreamworld to zwierzęta żyjące w ich naturalnym środowisku i w harmonii z przyrodą. Praca pokazuje, że zwierzęta też mogą być częścią świata ludzi i żyć razem w zgodzie. Na kolażu jest ukazany domek w górach – to moje marzenie mieszkać w górach ze zwierzętami.”

 

 

 

 

 

 

Tamila: „Kontrast przedstawiony na kolażu pokazuje, że zarówno cierpienie, jaki spokój współistnieją na tym świecie i to zależy od perspektywy obserwatora, która z tych stron jest dla niego rzeczywistością.”

 

 

 

 

 

 

 

Amina: „Na tym plakacie zjednoczyłam to, co lubię –podwodny świat i kosmos. Przedstawiony świat to świat fantastyczny, świat bez ludzi, bo bez ludzi będzie fantastycznie.”

 

 

 

 

 

 

 

Kuba: „Tym kolażem chciałem pokazać zanieczyszczenia wszelkich zbiorników wodnych dokonane przez człowieka oraz jak to wpływa na żyjące tam stworzenia – stąd nazwa Human trashcan.”

 

 

 

 

 

 

Maks: Podcast pn. „The world upside down”

Michał, Adam: Video: Water bottle

Projekt koordynowany jest przez niemiecką organizację IBB i realizowany w partnerstwie z niemiecką organizacją Next Level oraz francuskimi organizacjami Une Terre Culturelle i Because U Art.