W czasie covidowych lockdownów animacja czasu wolnego oraz pomoc w nauce dla dzieci i młodzieży z Dębaka, latem wycieczki i kolonia, a do tego pomoc dla osób osadzonych w strzeżonych ośrodkach, to wszystko dzieje się w ramach projekt „Wsparcie bez granic”.
Nawet kilka lat uchodźcy i uchodźczynie czekają na decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej w Polsce. Cały ten czas żyją w niepewności o swój los, z minimalnymi środkami finansowymi, bez systemowego wsparcia procesu integracji, bo to przysługuje wyłącznie osobom, które już otrzymały status uchodźcy w Polsce. Do tego wszystkiego covid, który jeszcze bardziej odciął ich od reszty społeczeństwa. Projekt „Wsparcie bez granic” stanowi odpowiedź na niedobór działań na rzecz osób, które trafiają do naszego kraju i czekają na decyzję w sprawie przyznania ochrony międzynarodowej.
Prowadzony od lutego projekt „Wsparcie bez granic” jest kontynuacją działań na rzecz uchodźców/czyń, które rozpoczęliśmy w 2018 roku. Dzięki temu projektowi już 5 razy odwiedziliśmy osoby mieszkające w Dębaku i prowadziliśmy dla nich działania. Zimą gdy Ośrodek pozostawał zamknięty dla odwiedzających, zabieraliśmy jego mieszkańców i mieszkanki do Podkowy Leśnej, gdzie w wynajętej sali prowadziliśmy zajęcia, m.in. razem nadrabialiśmy szkolne zaległości, prowadziliśmy warsztaty fotograficzne, oglądaliśmy filmy, wspólnie gotowaliśmy, itd. Wiosną, gdy szkoły nadal pozostawały zamknięte skupiliśmy się na nadrabianiu szkolnych zaległości, tak by wszyscy mimo nauki zdalnej, która zwykle oznaczała brak udziału w zajęciach, mogli uzyskać promocję do kolejnych klas. Do tego uczyliśmy się nawzajem swoich tradycji, świąt i legend, a także chodziliśmy do lasu gdzie na świeżym powietrzu szukaliśmy oznak wiosny.
Gdy wraz z ciepłą pogodą covid nieco odpuścił, weszliśmy z zajęciami na teren Ośrodka Dębak. Dzięki temu dotarliśmy do większej liczby osób. Na rozpoczęcie wakacji wspólnie z całymi rodzinami wybraliśmy się autokarem na wycieczkę do Parku Rozrywki Julinek. Tam czekała na nas moc wrażeń: park linowy, wspinaczka, baseny, zjeżdżalnie, trampoliny czy mini golf. Rodzice mieli czas na złapanie oddechu, zwiedzanie i rozmowy przy kawie. Natomiast w sierpniu przez tydzień poznawaliśmy Lublin i jego okolicę w ramach kolonii.
Oprócz działań w Dębaku w ramach „Wsparcia bez granic” dla osadzonych w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie zorganizowaliśmy zbiórkę środków, które posłużyły do zakupu żywności i pokrycia podstawowych potrzeb. Kontynuujemy dalsze wsparcie dla osób, które na decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy czekają w zamkniętych ośrodkach.
Realizacja projektu „Wsparcie bez granic” jest możliwa dzięki dotacji z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.