Od stycznia 2021 roku, we współpracy z gruzińską organizacją Civic Activism and Equality Center, pracujemy z młodzieżą z Zugdidi i pobliskich miejscowości nad rozwijaniem ich kompetencji liderskich i zaangażowaniem społecznym. Projekt jest rezultatem naszej wizyty w Gruzji, kiedy to w lutym 2020 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z młodzieżą z Ingiri – małej miejscowości leżącej nieopodal Zugdidi i granicy z Abchazją. To właśnie w Abchazji od 30 lat trwają konflikty zbrojne, które zmusiły wiele rodzin do opuszczenia swoich domów i szukania bezpieczeństwa w innych rejonach Gruzji. Wiele z nich osiedliło się nieopodal granicy, zajmując nieużywane budynki użyteczności publicznej, w których często mieszkają do dzisiaj. Taka też była historia rodzin młodzieży z Ingiri, która świadoma ograniczeń i trudności, jakie napotyka chciałaby rozwijać swoje pasje, umiejętności i kompetencje w ramach działań klub młodzieżowego.

W ramach projektu chcemy wspierać młodzież z Ingiri w tworzeniu klubu młodzieżowego opartego na zasadach demokratycznego stylu zarządzania i wsparcia rówieśniczego, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z budowania takich miejsc w Trójmieście. W 2021 roku odbyło się szkolenie dla młodzieży i wizyta studyjna we Lwowie. Kontynuujemy współprace w 2022 roku w ramach kolejnego szkolenia i wizyty w Gdańsku.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji